W ostatnim dziesięcioleciu siatki stały się niemal postępowaniem z wyboru w leczeniu przepuklin. Wydaje się więc, ze pytanie zawarte we wstępie jest retoryczne, ale czy na pewno? Naczelną zasadą w chirurgii jest, aby sięgać po materiały sztuczne w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu skutecznie z wykorzystaniem jedynie własnych tkanek pacjenta. Pomimo postępu technologicznego…

Roman Kuśnierczyk Czytaj więcej

Choć istnieją różne teorie powstawania niewydolności żylnej i możliwych punktów przecieku do naczyń żylnych układu powierzchownego kończyn dolnych, prowadząc do ich niewydolności, jedną z najczęściej spotykanych jest niewydolność żyły odpiszczelowej (GSV) w mechanizmie zstępującym. Dysfunkcja zastawek, która się pojawia obejmuje w pierwszej kolejności odcinek ostialny, z czasem obejmując kolejne zastawki w kierunku goleni. W prezentowanym…

Roman Kuśnierczyk Czytaj więcej

Przewlekła niewydolność żył kończyn dolnych najczęściej kojarzona jest z żylakami kończyn dolnych i niewydolnością zastawek żył kończyn dolnych. W pracy tej przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z etiologią jak i współczesnymi sposobami leczenia niewydolności żylnej. ETIOLOGIA Istotą niewydolności żylnej jest zaburzenie mechanizmów powrotu krwi żylnej do serca z kończyn dolnych. Może mieć charakter pierwotny lub wtórny, zawsze…

Roman Kuśnierczyk Czytaj więcej

Opis zabiegu: Operacja żylaków metodą RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy) Celon to metoda  leczenia niewydolności żylnej polegająca na zamykaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza aplikatora fal o częstotliwości radiowej. Zabieg wykonuje się po wcześniejszym regionalnym (podpajęczynówkowym ) lub miejscowym, tumescencyjnym znieczuleniu. Aplikator RFITT o średnicy 1.8mm wprowadza się do żyły przez nakłucie,…

Roman Kuśnierczyk Czytaj więcej