Żylaki kończyn dolnych

Moi Pacjenci często zwlekają z wizytą w poradni chirurgii naczyniowej. Uznają żylaki kończyn dolnych za wstydliwy lub mało istotny problem. Profesjonalne leczenie żylaków jest jednak warunkiem koniecznym, by odzyskać pełnię zdrowia.

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych są konsekwencją uszkodzenia zastawek żylnych pni naczyniowych i żył przeszywających, co przekłada się na nieefektywny odpływ krwi z kończyn w kierunku serca. Z czasem, poza powiększającymi się żylakami dochodzi do przebarwień skóry– ciemnych plam w okolicach kostek goleni, również do powstawania owrzodzeń. Na każdym etapie trwania niewydolności żylnej Pacjent narażony jest na rozwój zakrzepicy żylnej z dalszymi jej konsekwencjami.

Ignorowanie pojawiających się żylaków kończyn dolnych jest więc bardzo ryzykowne. Jeśli obserwują Państwo u siebie wymienione przeze mnie objawy w obrębie kończyn, należy udać się na wizytę do poradni chirurgii naczyniowej. Doświadczony chirurg naczyniowy przedstawi Państwu program leczenia, na który często składa się operacja żylaków, opieka pozabiegowa oraz profilaktyka.

Podsumowując: aby leczenie było efektywne, należy brać pod uwagę jedynie leczenie przyczynowe tj. takie, w którym wyeliminujemy naczynia, w których z racji uszkodzonych zastawek krew cofa się do kończyny, a nie odpływa w kierunku serca. Wszystkie inne formy terapii mają charakter objawowy, bez możliwości uzyskania trwałych efektów. Moim zdaniem technika RFITT Celon niewydolnych pni żylnych w połączeniu z termoablacją diatermiczną niewydolnych perforatorów żylnych stosowane równoczasowo, w sposób minimalnie inwazyjny i skuteczny spełniają warunek leczenia przyczynowego niewydolności żylnej.

Doświadczony chirurg naczyniowy

Usuwanie żylaków kończyn dolnych to jeden z najczęstszych zabiegów, które wykonuję. Obserwuję coraz większą liczbę pacjentów, którzy zmagają się z problemami naczyniowymi. Efekty, które można osiągnąć wykonując operację żylaków oraz stosując odpowiednią profilaktykę, są imponujące. Od 2011 roku do dnia 20.12.2023 wykonałem 3927 operacji z zastosowaniem podanych technik, galeria żylaki i owrzodzenia obrazują przykładowe uzyskiwane efekty. Zdjęcia kontrolne wykonywane są we wczesnym okresie pozabiegowym między 7 dniem (na zdjęciu widoczna pończocha pooperacyjna na stopie) a 40 dniem dla żylaków. Zdjęcia kontrolne owrzodzeń wykonywane są do trzech miesięcy po zabiegu. Szczegółowy opis techniki leczenia żylaków RFITT oraz opis termoablacji diatermicznej perforatorów żylnych.

Zapraszam Państwa na konsultację w zakresie chirurgii naczyniowej. Mój gabinet znajduje się w mieście Kraków.

Owrzodzenia pochodzenia żylnego