Jak i dlaczego bolą żylaki nóg?

Żylaki to wypukłe, skręcone żyły, które można zaobserwować i wyczuć tuż pod skórą. Jeśli zauważyłeś niepokojące zmiany, przypominające ciemne sploty lub sznury, najprawdopodobniej zastanawiasz się, czy żylaki nóg bolą. Sprawdź, jak rozpoznać niewydolność żylną!

Jak powstają żylaki na nogach?

To powszechny problem, który może znacząco wpłynąć na jakość życia. Jeśli żylaki nóg powodują ból, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Dolegliwości bólowe mogą wskazywać na zakrzep krwi, infekcję skóry lub otwartą ranę.

Żylaki powstają wtedy, gdy jednokierunkowe zastawki w żyłach, które mają uniemożliwić cofanie się krwi, stają się nieszczelne. W takiej sytuacji krew gromadzi się w żyłach, powodując patologiczne zmiany w obrębie skóry i tkanek podskórnych. Zgromadzona krew zaczyna napierać na ściany żył. Jeśli są zbyt słabe, mogą sobie nie poradzić ze wzrostem ciśnienia. Wiele osób skarży się wtedy na ból poniżej kolana, w okolicy kostek.

Jak rozpoznać pierwsze objawy żylaków?

Jeżeli podejrzewasz u siebie problem z naczyniami żylnymi, być może szukasz odpowiedzi, jak bolą żylaki nóg, by potwierdzić swoje przypuszczenia.

Wielu pacjentów skarży się na skurcze mięśni, uczucie pulsowanie i pieczenia w nogach, a także obrzęk łydek i okolic kostek. Wspomnianym objawom może również towarzyszyć uczucie ciężkich, obolałych nóg. Dolegliwości nasilają się w ciepłe dni, ponieważ naczynia krwionośne rozszerzają się przy wyższych temperaturach, co utrudnia prawidłową pracę zastawek. Objawy żylaków nóg przybierają na sile po południu i wieczorem, kiedy większa ilość krwi gromadzi się wokół kostek. Jeśli masz problem z żylakami, staraj się nie siedzieć, ani nie stać zbyt długo. Nie noś butów na wysokim obcasie, unikaj też zakładania nogi na nogę.

Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny, w wielu przypadkach powodują również ból, skurcze i obrzęki. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, nie lekceważ ich i skontaktuj się ze specjalistą.

Czy żylaki nóg bolą?

To normalne, że podczas dotykania żylaków odczuwasz tkliwość, ból lub dyskomfort. Uszkodzone żyły nie pracują prawidłowo, w związku z tym często wywołują stan zapalny, obrzęk i dolegliwości bólowe. Dodatkowo żylaki mogą powodować uczucie ciężkich, zmęczonych nóg.

Pamiętaj, by jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, jeśli:

  • obrzęki utrzymują się od dłuższego czasu,
  • pojawi się bolesne, zaczerwienione stwardnienie wokół żylaka
  • obrzęk utrudnia poruszanie,
  • słaby przepływ krwi doprowadził do owrzodzeń i trudno gojących się ran,
  • cierpisz na stan zapalny skóry.

Wspomniane dolegliwości wskazują na poważną chorobę żył lub uraz w tkankach otaczających żyłę. Jeśli odczuwasz którykolwiek z objawów, lekarz najprawdopodobniej zaproponuje Ci mało inwazyjny zabieg, aby złagodzić ból i dyskomfort.

Jak bolą żylaki nóg?

W ciągu dnia ból i dyskomfort nasilają się, grawitacja przyciąga krew do uszkodzonych tkanek i kieruje ją do podudzi. Czynniki zapalne również koncentrują się w tym miejscu, a receptory bólowe gwałtownie reagują na bodźce.

Ból i skurcze nóg mogą utrudniać spokojny sen. Niekiedy dyskomfort mija dopiero w pozycji leżącej, po kilku godzinach, gdy limfa i inne substancje metaboliczne zaczynają prawidłowo krążyć.

Dlaczego żylaki powodują skurcze nóg?

Jeśli zdarza Ci się poruszać palcami stóp podczas snu, może obudzić Cię nagły, bolesny skurcz mięśni. W nogach znajdują się malutkie zastawki, które otwierają się i zamykają, dzięki czemu krew przepływa przez żyły do serca. Niestety, zastawki z czasem mogą ulec osłabieniu. Żylaki są często bolesne i opuchnięte, dlatego utrudniają codzienną aktywność. Krew zgromadzona w żyle zawiera bardzo mało tlenu, za to dużą ilość toksyn. Jeśli w żyłach gromadzi się odtleniona krew, substancje toksyczne dostają się do mięśni i tkanek, powodując skurcze.

Jeśli chcesz się ich pozbyć, rozważ mało inwazyjny zabieg, który wykorzystuje fale radiowe (RFITT Celon). Specjalista może również zaproponować skleroterapię lub inne metody leczenia. To popularna metoda zamykania żył, która polega na wstrzyknięciu chemicznego środka obliterującego. Zazwyczaj stosuje się ją w przypadku żył siatkowatych .

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdecydowanie jak najszybciej. W pierwszej kolejności lekarz zaleci stosowanie pończoch uciskowych, regularne ćwiczenie i unoszenie nóg podczas odpoczynku. W przypadku zaawansowanych postaci niewydolności żylnej, z refluksem w żyłach pniowych, niezbędnym będzie podjęcie leczenia zabiegowego.