Po postawieniu diagnozy następnym krokiem jest rozpoczęcie leczenia. Leczenie żylaków nóg można podzielić na zachowawcze oraz inwazyjne.
Leczenie zachowawcze
Leczenie zachowawcze żylaków ma charakter wyłącznie objawowy, co oznacza, że nie likwiduje powstałego już żylaka ani jego przyczyny, nastawione jest na łagodzenie objawów choroby i jej prewencję. Leczenie zachowawcze obejmuje: leczenie farmakologiczne, uciskowe oraz edukację pacjenta.
Leczenie uciskowe polega na noszeniu odpowiednio dobranych podkolanówek i pończoch uciskowych, dobieranych przez lekarza lub wykwalifikowaną pielęgniarkę, które mają na celu poprawę krążenia. Wśród środków farmakologicznych, które stanowią dodatek lub uzupełnienie leczenia żylaków wyróżniamy farmaceutyki doustne zawierające najczęściej diosminę a także preparaty do użytku zewnętrznego takie jak: maści, balsamy, żele do stosowania na skórę (substancje czynne w nich zawarte to najczęściej wyciąg z kasztanowca, heparyna, prowitamina B5, rutozyd czy trokserutyna). Stosując je, dążymy do redukcji obrzęków, złagodzenia bólu oraz uczucia ciężkości nóg, a także zmniejszenia zmian żylnych.
W leczeniu żylaków bardzo ważna jest również edukacja pacjenta. Należy chorego poinformować, aby unikał przegrzewania nóg, opalania, wizyt w solarium, brania długich, gorących kąpieli. Ma wystrzegać się długotrwałego stania i siedzenia, jeśli jednak jest to niemożliwe, ważne, aby podczas tych czynności co jakiś czas wykonywał krótkie ćwiczenia. Ponadto należy pacjentowi zalecić czynną aktywność ruchową, polecić masaże oraz poinformować, że ma często odpoczywać z nogami uniesionymi w górze.
Leczenie inwazyjne
W przypadku występowania zaawansowanych objawów przewlekłej niewydolności żylnej, powikłania żylaków (czyli kiedy doszło do ich pęknięcia, pojawiły się owrzodzenia żylne, mamy do czynienia z zapaleniem żył) lub jest widoczny rozległy defekt kosmetyczny (dużo żylaków, które szpecą kończynę dolną) należy sięgnąć po inwazyjne sposoby leczenia żylaków. Obecnie istnieje wiele metod usuwania zmienionych chorobowo fragmentów żył. Są one dobierane do stopnia zmian, możliwości oraz wymogów pacjenta. Na rynku dostępne są coraz mniej inwazyjne i bardziej nowoczesne metody np. termoablacja radiowa żylaków metodą RFITT Celon, która jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej bezpiecznych dla pacjenta sposobów leczenia żylaków na nogach.
Wybrane metody leczenia inwazyjnego zostały opisane poniżej. Aby uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny, bardzo często łączy się kilka procedur.
Termoablacja żylaków kończyn dolnych prądem o częstotliwości radiowej metodą RFITT Celon
Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbywania się żylaków na nogach jest termoablacja metodą RFITT Celon (ang. Radiofrequency Induced Thermotherapy). Jest to nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia żylaków. Naczynie zamykane jest za pomocą bipolarnej elektrody aplikatora, która wykorzystuje prąd o częstotliwości radiowej. Co to oznacza w praktyce? Do żyły wprowadzany jest aplikator poprzez nakłucie skóry, dzięki czemu unikamy cięcia i w jego następstwie blizn. Wewnątrz aplikatora znajduje się elektroda bipolarna, posiada ona dwa końce, pomiędzy którymi przepływa prąd i emitowane jest ciepło – temperatura sięga tutaj 60-80 st. Celsjusza, czyli jest stosunkowo niska i jest najniższa w porównaniu do innych technik termoablacji jak np. ablacja laserowa. Ciepło potrzebne jest do koagulacji ścianek żył, a co za tym idzie zamknięcia ich światła. W momencie, gdy zostanie osiągnięty maksymalny poziom koagulacji, aparatura odcina dopływ energii, zapobiegając przegrzaniu tkanek. Informacja o temperaturze wewnątrz naczynia przekazywana jest na bieżąco. Przez to zabieg jest bezpieczny i bardzo korzystny dla pacjenta, ponieważ sprzęt chroni go przed oparzeniami. Termoablacja radiowa metodą RFITT Ceylon jest najbezpieczniejszą procedurą leczenia żylaków kończyn dolnych dla pacjenta. Cechuje się ona wysoką skutecznością w porównaniu z innymi metodami (około 97%). Ponadto zapewnia choremu mniejsze ryzyko blizn, oparzeń, jest mniej bolesna, daje mniej przebarwień w porównaniu z zabiegami laserowymi, sam zabieg trwa około pół godziny (czyli jest znacznie krótszy na tle innych metod). Doskonale nadaje się do zamykania żył położonych blisko powierzchni skóry. Ponadto nie wymaga dostosowywania mocy urządzenia do średnicy naczynia. Cała procedura łącznie z przygotowaniem pacjenta do zabiegu trwa około 2-3 godzin, a chory jest gotowy do opuszczenia oddziału chirurgicznego jeszcze tego samego dnia.
Stripping żył
Inaczej „metoda Babcocka”, jest to najstarszy sposób leczenia chirurgicznego żylaków, wykorzystywany gdy zmiany są rozległe. Jego niewątpliwą zaletą jest brak ograniczeń co do wielkości usuwanej żyły. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym, polega na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, przerwaniu ciągłości żył przeszywających, odchodzących od wcześniej wspomnianych żył powierzchownych oraz wycięciu żylaków. Chcąc usunąć żyłę odpiszczelową wykonuje się 2 nacięcia skóry, jedno w pachwinie, gdzie żyła uchodzi do układu żył głębokich oraz drugie poniżej zmienionego chorobowo fragmentu naczynia. Następnie wprowadza się do żyły metalową sondę – sondę Babcocka – i za jej pomocą usuwa naczynie. Po zakończeniu operacji lekarz zakłada opatrunek uciskowy, a pacjent musi nosić pończochy uciskowe przez co najmniej trzy miesiące po zabiegu. Minusami operacji jest jej znaczna inwazyjność, konieczność podania ogólnego lub przewodowego znieczulenia oraz wymóg zdrowego układu żył głębokich.
Skleroterapia
Skleroterapia to małoinwazyjna metoda leczenia wewnątrznaczyniowego. W ten sposób można pozbyć się niewielkich żylaków oraz tak zwanych pajączków naczyniowych, czyli teleangiektazji. Polega ona na podaniu do światła zmienionej chorobowo żyły środka obliterującego – substancji chemicznej w postaci roztworu, jeśli usuwamy drobne zmiany lub teleangiektazje, albo pianki, w przypadku większych żylaków. Wprowadzenie środka za pomocą cienkiej igły powoduje natychmiastowe obkurczenie się żyły, wywołanie w niej kontrolowanego zapalenia, prowadzącego do uruchomienia procesów krzepnięcia krwi, a następnie włóknienia naczynia. Podawanie substancji obliterującej wykonuje się pod kontrolą USG dopplerowskiego. Zmienione chorobowo naczynie zostaje w ten sposób zamknięte. Procedurę kończy założenie bandażu uciskowego. Skleroterapia może istnieć jako samodzielna metoda, lecz często jest ona uzupełnieniem innych inwazyjnych procedur.
Miniflebektomia
Kolejnym małoinwazyjnym zabiegiem usuwania żylaków kończyn dolnych jest miniflebektomia, potocznie zwana szydełkowaniem żył. Skalpelem lub igłą wykonuje się drobne nacięcie, wyciąga żylak nad powierzchnię skóry, podwiązuje i wycina. Procedura wymaga znieczulenia jedynie miejscowego, po wykonanym zabiegu także wymagane jest noszenie pończoch uciskowych.
Laserowa ablacja żylaków kończyn dolnych
W ostatnich latach nastąpił znaczny rozwój nowoczesnych technik usuwania żylaków nóg za pomocą wiązki lasera. Ogromną zaletą tego rodzaju zabiegów jest brak wykonywania nacięć na skórze, przez co są one bardzo bezpieczne. Sama procedura polega na wprowadzeniu do zmienionej chorobowo żyły światłowodu (cewnik emitujący światło lasera) i natychmiastowemu obkurczeniu oraz zamknięciu naczynia w mechanizmie termoablacji. Po zabiegu pacjent może od razu się poruszać, nie wymaga hospitalizacji, mało tego, jest on wysoce skuteczny.
Ablacja żylaków za pomocą pary wodnej
W tym przypadku mamy do czynienia z zamknięciem światła zmienionych żył za pomocą pary wodnej. Od innych zabiegów odróżnia ją możliwość skutecznego leczenia w ten sposób krętych, położonych powierzchownie żylaków. Do naczynia żylnego wprowadzany jest cewnik, przez który do żyły wprowadzana jest para wodna o temperaturze 140 st. Celsjusza. Tak duże ciepło zamyka światło naczynia. Zabieg jest skuteczny, bezpieczny i mało inwazyjny dla pacjenta. Stanowi jedną z bardziej nowoczesnych metod leczenia żylaków.