Czy zauważyłeś charakterystyczne poskręcane, wybrzuszone żyły na swoich nogach? Często narzekasz na ból nóg, oprócz tego pieczenie, swędzenie? Zaobserwowałeś, że w ostatnim czasie twoje nogi są bardziej obrzęknięte, a gdy kładziesz się spać doznajesz silnych kurczy? Podejrzewając, że mogą to być objawy żylaków, udajesz się do lekarza, jednak zastanawiasz się do jakiego specjalisty się wybrać.
Leczeniem żylaków kończyn dolnych może zajmować się kilku specjalistów w tym dermatolog czy specjalista medycyny estetycznej, jednak najbardziej odpowiednim lekarzem będzie chirurg naczyniowy lub flebolog. Flebologia to dziedzina wywodząca się z chirurgii naczyniowej, zajmująca się leczeniem chorób układu żylnego. Żylaki to nic innego jak manifestacja przewlekłej niewydolności żylnej. Chirurgia naczyniowa z kolei to dział medycyny, zajmujący się chorobami w obrębie naczyń krwionośnych – tętnic oraz żył. Operacje wykonywane przez chirurgów naczyniowych mają na celu poszerzenie światła oraz udrożnienie zwężonych chorobowo naczyń, usuwanie patologii w żyłach lub tętnicach, wstawianie protez naczyniowych. W zakres działalności tej specjalizacji wchodzi również leczenie inwazyjne żylaków.
Z problemem żylaków zmaga siędość duża część społeczeństwa (w Polsce około 25% populacji, w tym 25-50% kobiet i 10-28% mężczyzn), dlatego istnieje szeroki wybór placówek, zarówno państwowych jak i prywatnych, które oferują leczenie. Mogą być to centra medyczne, flebologiczne, kliniki flebologii, kliniki medycyny estetycznej czy oddziały chirurgiczne w szpitalach.
Wśród metod leczenia oferowanych przez placówki w zależności od stopnia zaawansowania zmian, lokalizacji żylaka czy rozległości procesu chorobowego dostępne są procedury bardziej i mniej inwazyjne. Do starszych metod leczenia żylaków kończyn dolnych zaliczamy stripping żył czy phlebectomię. Obecnie jednak mamy dostęp do szerokiej oferty coraz to nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych zabiegów z użyciem innowacyjnego sprzętu czy nowatorskich sposobów. Najpopularniejszymi przykładami są: termoablacja radiowa metodą RFITT Ceylon, laserowa ablacja żylaków, ablacja parą wodną. Zaletą tych zabiegów jest ich większe bezpieczeństwo czy zredukowane ryzyko blizn czy przebarwień na skórze, ponieważ nie wymagają nacięcia skóry. Cechuje je o wiele większa skuteczność w porównaniu do zabiegów bardziej inwazyjnych, przez co uzyskujemy lepszy efekt terapeutyczny. Sama procedura trwa nie więcej niż kilka godzin, dzięki czemu pacjent może opuścić oddział jeszcze tego samego dnia. Charakteryzuje je mniejsza bolesność oraz mniejsze ryzyko powikłań, co przekłada się na dobro i komfort pacjenta.
Każdy zabieg poprzedzony jest wizytą u chirurga naczyniowego, flebologa, dermatologa – w zależności od tego, gdzie się udamy – podczas której specjalista zbiera szczegółowy wywiad, przeprowadza dokładne badanie- w tym koniecznie USG-Doppler żył kończyn dolnych, wykonuje badania dodatkowe i na tej podstawie dobiera najlepszą i najbardziej korzystną dla pacjenta metodę leczenia żylaków na nogach.