Jakie konsekwencje zdrowotne mogą przynieść nieleczone żylaki nóg (kończyn dolnych)?

Wydawałoby się, że problem dotyczy osób starszych, jednak pojawia się on u coraz większej liczby młodych ludzi. Ponadto znacznie częściej dotyczy kobiet. Żylaki – poszerzone i wydłużone naczynia, które przyjmują kręty przebieg, dając charakterystyczny obraz uwypukleń lub pajączków naczyniowych na kończynach dolnych. Są manifestacją przewlekłej niewydolności żylnej, spowodowanej uszkodzeniem zastawek w żyłach lub niewystarczającą siłą mięśni podudzia. Prawidłowo funkcjonująca zastawka zapobiega cofaniu się krwi w naczyniach żylnych z góry do dołu, a mięśnie wypychają krew do góry, umożliwiając jej powrót do serca. Jeśli zastawki są uszkodzone, krew cofa się do naczynia, powodując rozciąganie i wydłużanie żył. Krew może z powrotem wpływać do naczyń również w wyniku osłabionej pompy mięśniowej, która nie będzie w stanie wypchnąć krwi do góry, aby spokojnie mogła wrócić do serca. Żylaki nóg mogą przebiegać bezobjawowo, ujawniając się jedynie w postaci defektu kosmetycznego lub dawać objawy w postaci: obrzęków, uczucia zmęczonych nóg, uporczywych kurczów mięśni, bólu lub swędzenia. Jeśli pacjent zauważa na skórze nóg charakterystyczne pajączki lub zgrubienia żył, powinien udać się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia żylaków nóg, w przeciwnym razie mogą go spotkać przykre konsekwencje, zagrażające nie tylko jego zdrowiu, ale i życiu.

Nieleczone żylaki nóg

Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do zapalenia żył zarówno powierzchownych, jak i głębokich (żyły występujące pod powięzią, pomiędzy mięśniami uda i podudzia to żyły głębokie, natomiast te umiejscowione nad powięzią, w tkance podskórnej, które możemy dojrzeć gołym okiem, to żyły powierzchowne).W poszerzonym i wydłużonym naczyniu krew zaczyna wolniej płynąć, następnie zalega i prowadzi do uszkodzenia ściany. W tym miejscu powstaje zakrzep, które zaburza przepływ krwi, utrudniając jej odpływ w kierunku serca. Pacjent odczuwa ból podczas chodzenia, skurcze mięśni, skóra nogi jest obrzęknięta, zaczerwieniona, może pojawić się gorączka. Bagatelizowanie tego stanu może doprowadzić do rozwinięcia zespołu pozakrzepowego. Objawia się on znacznym pogrubieniem chorej kończyny, silnym obrzękiem, swędzeniem oraz łuszczeniem skóry, bólem i sztywnością nogi. Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest oderwanie się zakrzepu w naczyniu, który wędrując do różnych części układu żylnego może zawężać światło przepływu lub całkowicie go zablokować. Jeśli taki zakrzep zablokuje przepływ krwi w ważnych naczyniach żylnych wówczas może dojść do zagrożenia życia pacjenta.

Innym następstwem zlekceważenia żylaków kończyn dolnych są owrzodzenia podudzi. Za to schorzenie żylaki odpowiadają aż w 75%. Owrzodzenia te prezentują się w postaci trudno gojących się ran, lokalizujących się najczęściej w okolicy kostki, dookoła których widoczna jest ścieńczała, brunatno zabarwiona skóra. Przyczyną tych zmian jest zastój krwi w naczyniach żylnych. Postępujący w żyłach stan zapalny zaczyna rozprzestrzeniać się na okoliczne struktury, takie jak mięśnie czy powięzi. Ponadto zastój krwi powoduje niedotlenienie oraz niedostateczne odżywienie mięśni oraz skóry w kończynach dolnych. Wówczas skóra jest podatna na uszkodzenia, a najmniejsze zadrapanie może być przyczyną trudno gojących się ran i owrzodzeń. Zmiany te wymagają opatrzenia z użyciem opatrunków, które powinny być często zmieniane oraz kompresów poprawiających przepływ krwi. Nieleczone rany tego typu mogą przerodzić się w rozległą martwicę, która zagrażając życiu chorego, może zakończyć się amputacją kończyny.