Leczenie niewydolności żylnej w Krakowie

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpił przełom w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych. Opierając się na osiągnięciach techniki i medycyny, można z powodzeniem stosować mało inwazyjne metody leczenia w połączeniu z ultrasonografią zabiegową. Kraków jest jednym z wielu miast, w których możliwe jest skuteczne leczenie niewydolności żylnej.

Zdrowie naczyń krwionośnych

Prawidłowo funkcjonujące naczynia krwionośne posiadają zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Zarówno w naczyniach powierzchownych, jak i głębokich przepływ krwi powinien być jednokierunkowy, w stronę serca. Również w perforatorach przepływ krwi powinien następować z układu powierzchownego do głębokiego.

Przewlekła niewydolność żył uniemożliwia powrót krwi żylnej z kończyn dolnych do serca. Niewydolność ta może mieć charakter pierwotny lub wtórny, jednak zawsze oznacza wzrost ciśnienia żylnego w kończynach. Nadciśnienie żylne może wynikać na przykład z uszkodzenia zastawek żylnych lub zmian chorobowych w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej.

Zanim rozpoczniemy leczenie niewydolności żylnej

Zanim rozpoczniemy leczenie niewydolności żylnej, lekarz powinien ocenić nasz obraz kliniczny. Schorzenie może się objawiać na przykład obrzękiem kończyny, pajączkami naczyniowymi, żylakami siatkowatymi i pniowymi, a nawet zmianami troficznymi goleni.

Następnie lekarz określa rodzaj patomechanizmów oraz precyzuje, na którym poziomie naczyń żylnych występuje patologia przepływu. Bada również, co jest powodem zaburzeń przepływu – cofanie się krwi (refluks), czy niedrożność naczynia.

W trakcie konsultacji przedoperacyjnej ocenia się wydolność układu żylnego w badaniu USG-Doppler. Na jego podstawie precyzyjnie oznaczane są niewydolne żyły oraz zakres chorobowo zmienionych naczyń.

Leczenie niewydolności żylnej

Nie ma uniwersalnego sposobu leczenia niewydolności żylnej. Każdego pacjenta należy traktować indywidualnie. Istniejące metody możemy jednak podzielić na trzy główne grupy. Pierwszą z nich jest leczenie zachowawcze (kompresoterapia, leczenie farmakologiczne, kinezyterapia). Drugą grupą jest klasyczne leczenie chirurgiczne, a trzecią – leczenie małoinwazyjne (leczenie obliteracyjne-chemiczne, mechano-chemiczna obliteracja, ablacja termiczna, zabiegi hybrydowe łączące np. termoablację ze skleroterapią oraz endowaskularne leczenie zespołu przekrwienia biernego miednicy).

Techniki małoinwazyjne są obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem leczenia niewydolności żylnej. Wynika to z minimalizacji urazu (brak blizn oraz krwiaków, szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej) oraz wysokiej skuteczności wynikającej z wykorzystania ultrasonografii zabiegowej.

Osobiście preferuję wykorzystanie metody RFITT Celon, którą uzupełniam termoablacją diatermiczną niewydolnych perforatorów żylnych i żylaków pniowych. Jest to moja autorska metoda, dzięki której uzyskuję zdecydowane skrócenie okresu zaniku żylaków. Jeśli interesuje Państwa skuteczne i nowoczesne leczenie pajączków i żylaków kończyn dolnych, zapraszam na konsultację. Mój gabinet znajduje się w mieście Kraków.