USG jamy brzusznej – Kraków

USG - jamy brzusznej

USG brzucha to bezpieczne i nieinwazyjne badanie wykonywane przy użyciu fal ultradźwiękowych o częstotliwości 1-10 MHz. Podczas USG jamy brzusznej można zobrazować i ocenić stan narządów wewnętrznych oraz gruczołów, takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, pęcherz moczowy, nerki, nadnercze, gruczoł krokowy, macica czy trzustka. Badanie USG brzucha wykonuje się w celach diagnostycznych.

Wskazania do przeprowadzenia USG jamy brzusznej

USG brzucha pozwala ocenić wielkość oraz strukturę narządów znajdujących się w jamie brzusznej i umożliwia wykrycie nieprawidłowości. Badanie może być również wykorzystywane do monitorowania efektów terapii nowotworowej i lokalizowania przerzutów.

Przeprowadzenie USG jamy brzusznej jest wskazane w przypadku następujących dolegliwości:

  • ostre i przewlekłe bóle brzucha,
  • ból kolkowy,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • powiększony obwód brzucha (niezwiązany ze zwiększoną objętością posiłków),
  • spadek masy ciała (niezwiązany z odchudzaniem),
  • podejrzenie kamicy nerkowej lub żółciowej,
  • zmiany wyczuwalne w badaniu palpacyjnym brzucha,
  • utrudnione oddawanie moczu lub stolca,
  • urazy brzucha.

Badanie USG brzucha można również wykonywać w celach profilaktycznych, najlepiej raz na 1-2 lata.

Na czym polega USG brzucha?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, przeprowadzane w prywatnym gabinecie w mieście Kraków, trwa ok. 10-20 minut. Jest to bezbolesna i bezpieczna metoda diagnostyczna, która może być wykonywana u każdej osoby, także u kobiet w ciąży.

Przed badaniem pacjent zostaje poproszony o rozebranie się od pasa w górę. Po nałożeniu specjalnego żelu lekarz kontroluje stan narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej, przesuwając głowicę aparatu USG po skórze. Po skończonym badaniu pacjent otrzymuje zdjęcia USG wraz z opisem badania.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Pacjent powinien odpowiednio przygotować się do badania:

  1. Na kilka dni przed planowanym USG brzucha należy zaprzestać spożywania ciężkostrawnych posiłków wywołujących gazy, które mogłyby zniekształcić wynik badania.
  2. Aby uzyskać dokładniejszy obraz, w przeddzień badania (wieczorem) można zażyć środek przeczyszczający.
  3. Na poranne USG jamy brzusznej należy przyjść na czczo. Jeśli badanie zaplanowane jest na popołudnie, zaleca się spożycie lekkiego śniadania i przyjęcie środka redukującego produkcję gazów (np. Espumisan).
  4. Podczas USG należy mieć wypełniony pęcherz, dlatego zaleca się wypicie litra wody (lub gorzkiej herbaty) na ok. 1-1,5 h przed badaniem.
  5. Nie wolno palić papierosów bezpośrednio przed USG jamy brzusznej.

Prawidłowe przygotowanie do badania zwiększa precyzję USG brzucha. Kraków, ul. Widok 31 – pod tym adresem znajduje się mój gabinet, do którego zapraszam w celu przeprowadzenia profesjonalnego badania USG jamy brzusznej.

Prywatny Gabinet Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej Roman Kuśnierczyk
Rejestracja: +48 12 41 41 151 lub przez znanylekarz.pl

Cennik:
Wizyta od 150 PLN
Wizyta z USG od 200 PLN

CENTRUM ZDROWIA I PROFILAKTYKI ,,Dąbie”
ul. Widok 31, 31-567 Kraków, gabinet nr 5