Jak rozpoznać pierwsze objawy żylaków nóg?

Spuchnięte, skręcone żyły to nie jedyne objawy żylaków nóg. Wielu pacjentów skarży się na pieczenie, pulsowanie i swędzenie w kończynach. Niektóre osoby borykają się z dokuczliwymi skurczami mięśni, szczególnie w nocy. Czasami można też zaobserwować duże, fioletowe lub niebieskawe wypukłe żyły, prześwitujące przez skórę. Dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy żylaków nóg!

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Żylaki powstają, gdy zastawki żylne nie działają prawidłowo. Mamy wówczas do czynienia z niewydolnością zastawek żylnych. Zgromadzona krew zaczyna wywierać nacisk na ścianę żył, powodując ich rozszerzenie. Pojawiają się wtedy charakterystyczne, kręte żylaki. Można je łatwo rozpoznać i zdiagnozować. W przeciwieństwie do pajączków, żylaki są zazwyczaj nieszkodliwe, choć niekiedy mogą wywołać ból i dyskomfort. W tym przypadku uszkodzone żyły  to nie tylko problem kosmetyczny. Mogą pogorszyć jakość życia pacjenta.

Czy Twoje nogi wydają się czasami ciężkie, obrzęknięte i obolałe? Czy niektóre żyły na nogach wyglądają na spuchnięte i poskręcane? To objawy żylaków nóg, których nie możesz lekceważyć.

Jeśli żylaki powodują ból i dyskomfort, wybierz się do specjalisty. To poważny problem, który może wystąpić w każdym wieku. Badania wskazują, że kobiety częściej cierpią na nadmierne rozszerzenie żył. Przyczyna tkwi w hormonach, które wpływają niekorzystnie na mięśniówkę naczyń.  Nieleczone żylaki kończyn dolnych mogą się wiązać z groźnymi komplikacjami ze strony układu krążenia.  Najczęściej prowadzą do zakrzepicy, czyli żylnej choroby zakrzepowo-zatokowej. Wspomniana przypadłość polega na powstaniu w żyle zakrzepu, który blokuje przepływ krwi przez naczynie.

Jak rozpoznać pierwsze objawy żylaków nóg (niewydolności żylnej)?

Odczuwasz tępy ból w nogach? A może puchną Ci stopy i kostki pod koniec dnia? Wspomniane objawy mogą wskazywać na wczesną fazę żylaków.

Przebarwienia poniżej kolan, zwłaszcza w okolicy kostek, mogą sygnalizować problem z naczyniami żylnymi i zaawansowana ich niewydolnością. Krew gromadzi się w naczyniach, zamiast spływać z powrotem do serca. Ciśnienie w naczyniach krwionośnych wzrasta, co może prowadzić do ich uszkodzenia.

Być może przyzwyczaiłeś się,  że bolą Cię nogi po dłuższym staniu. Pamiętaj, że w rzeczywistości nie powinno tak być. Ta słabość wskazuje na problem z żyłami. Eksperci podkreślają, że żylaki powodują osłabienie i zmęczenie nóg. Długie siedzenie i stanie mogą nasilać wspomniane dolegliwości. Jeśli chcesz je złagodzić, połóż się na plecach i podnieś nogi.

Kiedy warto wybrać się do lekarza flebologa?

Żylaki nóg niejednokrotnie objawiają się zmianami skórnymi, takimi jak suchość, swędzenie i wysypka. Problemy dermatologiczne są wynikiem wysokiego poziomu ciśnienia krwi w uszkodzonych żyłach. Krew nie płynie z powrotem do serca uszkodzonymi żyłami, co może wywołać problemy skórne. Pamiętaj, by nie bagatelizować objawów żylaków nóg. Z czasem łuszcząca się skóra lub wysypka mogą przekształcić się w coś znacznie gorszego, a mianowicie w żylne owrzodzenie nóg.  Jeżeli więc zauważysz przebarwienia na nogach i okolicy kostki i/lub suchą, swędzącą skórę, umów się do lekarza flebologa.

Jeśli zaobserwujesz, że żyły zmieniają kolor na niebieski lub fioletowy i/lub wybrzuszają się, ich przebieg staje się kręty, niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą. Problem jest poważny! Jeżeli  w żyłach powstanie skrzep, w ogóle ograniczy przez nie przepływ krwi. Nieleczone schorzenie może prowadzić do zakrzepicy żył głębokich lub nawet do groźnych zatorów z zagrożeniem życia włącznie.

Jak złagodzić objawy żylaków nóg?

Objawy żylaków nóg nasilają się przy cieplejszej pogodzie i/lub jeśli siedzisz albo stoisz przez dłuższy czas. Jeśli chcesz złagodzić dolegliwości, połóż się na plecach, unieś nogi i oprzyj je o ścianę lub trzy-cztery poduszki. W ten sposób poprawisz krążenie krwi w dolnej części ciała, a zastawki będą pracować skuteczniej. Odpocznij przynajmniej 15 minut, aby złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk.

Jeśli dokuczają Ci objawy żylaków nóg, rób proste ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek. Aby zmaksymalizować korzyści, ćwicz kilka razy dziennie. Jeżeli musisz długo siedzieć, pamiętaj, by często ruszać stopami oraz napinać i rozluźniać łydki. W miarę możliwości zmieniaj pozycję przynajmniej co 30 minut, a także regularnie zginaj i prostuj kolana. Aktywność fizyczna i prawidłowe nawodnienie wspierają krążenie krwi, dlatego często się ruszaj i pij przynajmniej 2 litry wody dziennie.

Jeśli wieczorem bolą Cię nogi, spryskaj je zimną wodą. Niskie temperatury powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych, tym samym łagodzą obrzęki, uczucie ciężkości i skurcze.

Jeśli zauważyłeś już żylaki na nogach, ale nie powodują  na razie żadnych objawów, możesz podjąć pewne kroki, aby uniknąć bólu. Nadwaga odgrywa ważną rolę w rozwoju niewydolności żylnej. Zrzucając zbędne kilogramy, zmniejszysz nacisk na żyły. Ogranicz sól w swojej diecie, aby zapobiec zatrzymywaniu wody w organizmie. 

Zamień szpilki na buty na płaskim obcasie,  by nie obciążać nadmiernie stóp.  Zrezygnuj z ciasnych ubrań, które mogą utrudniać przepływ krwi. Jeśli zmagasz się z objawami żylaków nóg, pomyśl o pończochach uciskowych. Proponowane pończochy skierowane są zarówno do osób z niewydolnością żylną, jak i tych, które znajdują się w grupie ryzyka. Skutecznie zmniejszają obrzęki, jednocześnie łagodzą uczucie zmęczenia nóg. Zakłada się je zaraz po przebudzeniu, a zdejmuje przed pójściem spać.  Wspomniane pończochy różnią się siłą ucisku i rozmiarem. Jeśli masz wątpliwości, jaki model wybrać, skontaktuj się z lekarzem.

Należy podkreślić, że prezentowane metody przynoszą tylko tymczasową ulgę w objawach żylaków nóg. Istnieje kilka mało inwazyjnych zabiegów, które zapewnią trwałe rezultaty.