Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą RFITT Celon – opis metody i zasady postępowania okołooperacyjnego.

Opis zabiegu:

Operacja żylaków metodą RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy) Celon to metoda  leczenia niewydolności żylnej polegająca na zamykaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza aplikatora fal o częstotliwości radiowej. Zabieg wykonuje się po wcześniejszym regionalnym (podpajęczynówkowym ) lub miejscowym, tumescencyjnym znieczuleniu. Aplikator RFITT o średnicy 1.8mm wprowadza się do żyły przez nakłucie, co pozwala uniknąć cięcia, blizn i krwiaka pooperacyjnego. Wyzwolona za jego pomocą energia powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły pod wpływem temperatury, bez potrzeby jej usuwania. W dalszym przebiegu naczynie takie zarasta w sposób naturalny z wytworzeniem w początkowym okresie blizny, która w okresie kilku miesięcy zanika. W trakcie operacji ilość dostarczonej energii jest precyzyjnie (komputerowo) dawkowana i w momencie uzyskania efektu zamknięcia naczynia proces ablacji jest automatycznie przerywany przez generator, przez co wyeliminowane jest ryzyko uszkodzeń  pozanaczyniowych (np. uszkodzenia układu limfatycznego, pni nerwowych, przegrzania tkanek). Sam proces uruchomienia generatora fal poprzedzony jest dokładnym ostrzyknięciem (tumescencja) solą fizjologiczną lub roztworem anestetycznym tkanek bezpośrednio przylegających do operowanego naczynia, co ma za zadanie usunięcie krwi z naczynia i wytworzenie ochronnej przestrzeni tkankowej o obniżonej temperaturze. Element ten ma za zadanie wytworzenie środowiska gdzie końcówka aplikatora będąca elektrodą bipolarną bezpośrednio będzie oddziaływała na ściany zamykanego naczynia bez ryzyka wytworzenia skrzepliny w jego świetle. Jest to metoda niskotemperaturowa (do około 80°C)  w stosunku do pozostałych technik termoablacji wewnątrznaczyniowych, co jest dodatkowym czynnikiem ochronnym tkanek. Opisana technika wykonywana jest w całości w obrazowaniu ultrasonograficznym (USG), wymaga od operującego lekarza biegłej znajomości anatomii ultrasonograficznej, umiejętności obrazowania naczyń techniką USG i przezskórnego sondowania-nakłuwania operowanych naczyń w obrazowaniu USG.

Wskazania do wykonania zabiegu:

  • żylaki kończyn dolnych zależne od niewydolnych żył pniowych: odpiszczelowej, odstrzałkowej, żył odpiszczelowych dodatkowych, żyły Giacominiego, również niewydolnych perforatorów żylnych
  • Izolowana niewydolność pniowa żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej bez objawowych żylaków pniowych kończyn dolnych.

Przygotowanie do zabiegu:

W trakcie konsultacji przedoperacyjnej przy pomocy badania USG-Doppler dokonywana jest ocena wydolności układu żylnego. Precyzyjnie oznaczane są niewydolne żyły i zakres chorobowo zmienionego naczynia, które będą wymagały terapii RFITT. Ze względu na często spotykanie anomalie układu żylnego, korzystne jest aby zarówno diagnostykę jak i badanie przedoperacyjne USG-Doppler wykonywał ten sam lekarz, który będzie przeprowadzał zabieg. Ze względu na potencjalną konieczność zamiany procedury przezskórnej jaką jest RFITT na zabieg klasyczny-otwarty, lekarz operujący powinien być chirurgiem, a zabieg powinien być przeprowadzony w sali operacyjnej z pełnym wyposażeniem.

Postępowanie po zabiegu:

Po zabiegu na nogę zakłada się specjalną pończochę uciskową, którą utrzymuje się od 7 do 14 dni. Nie stosuje się ograniczeń co do umiarkowanej aktywności fizycznej. Po tym okresie nie są stosowane żadne ograniczenia. Cała procedura przebiega w trybie „chirurgii jednego dnia” a dokładnie w moim przypadku wymaga zarezerwowanie 5 godzin na czas wykonania procedury RFIT i obserwację pozabiegową. Po tym okresie Pacjent bez dolegliwości samodzielnie opuszcza jednostkę w której  był operowany, choć w dniu zabiegu nie może prowadzić samochodu ze względu na leki, które otrzymał. Od następnego dnia dopuszczalne jest prowadzenie samochodu i lekka praca. Dalsze postępowanie wymaga kontroli USG-Doppler po 7 i 30 dniach, które są ustalane indywidualnie, są to wizyty nieodpłatne, wliczone w cenę zabiegu.

Przeciwskazania:

  • Żylaki kończyn dolnych niezależne od niewydolności pniowej żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej,
  • Zakrzepica żył głębokich i świeża żył powierzchownych.
  • Potwierdzona trombofilia
  • Zaawansowana niewydolność prawokomorowa sera (NYHA IV) ze względu na konieczność stosowania pończoch kompresyjnych
  • Rozrusznik serca

Korzyści: 

  • zabieg całkowicie ambulatoryjny wykonywany w warunkach sali diagnostyczno- zabiegowej,
  • pacjent w dniu zabiegu wychodzi do domu,
  • niewielki uraz pooperacyjny (nakłucie żyły),
  • brak dużych krwiaków tworzących się po zabiegu usunięcia żyły w metodzie tradycyjnej,
  • praktycznie bezbólowe przebiegi pooperacyjne,
  • możliwość powrotu do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu,
  • możliwość zastosowania w każdym stopniu zaawansowania choroby (również przy dużych zmianach żylnych),
  • szybka rekonwalescencja pozwalająca wrócić do pracy nawet po 1-2 dniach,
  • możliwość operacji obu kończyn jednocześnie,
  • Radiofrequency Induced Thermotherapy może być stosowana w każdym wieku i w każdym stopniu niewydolności żylnej,
  • rodzaj stosowanego znieczulenia pozwala operować pacjentów  obciążonych współistniejącymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

Jestem Chirurgiem z prawie 30-letnim doświadczeniem zawodowym, w trakcie tego okresu dokonał się przełom w technikach operacyjnych niewydolności żylnej kończyn dolnych. W praktyce mamy już za sobą okres „noża chirurgicznego” niestety nadal jedynej metody refundowanej przez NFZ,  na rzecz „ultrasonografii zabiegowej” którą posługujemy się w połączeniu z różnymi technikami małoinwazyjnymi leczenia niewydolności żylnej. Cieszę się, że aktywnie uczestniczyłem w tym procesie, pisząc ten artykuł posiadam doświadczenie ponad 1800-set wykonanych procedur RFITT Celon.